Większość z osób, które usłyszą o tym, że istnieje możliwość zadbania o środowisko, a jednocześnie zaoszczędzenia pieniędzy otwarcie się roześmieje. To jednak, co do tej pory wydawało się być czymś bardzo abstrakcyjnym, teraz stało się czymś rzeczywistym i jak najbardziej osiągalnym. Rzeczywiście można zadbać o otaczający nas świat, jednocześnie zarabiając na tym. Co prawda nie jest to proces, na który mogą pozwolić sobie wszyscy ludzie, ale na pewno ci zarabiający przeciętnie są w stanie podjąć się jego realizacji.
Umożliwiają to bowiem tak zwane kolektory słoneczne – konstrukcje, które ludzie zazwyczaj decydują się instalować na dachu, a które są świetnym źródłem energii korzystającym z niewyczerpywanego oraz odnawialnego słońca. Solary te nie są jednak przeznaczone dla wszystkich ludzi – główną barierą bowiem jest ich zaporowa cena, nierzadko oscylująca w granicach kilkunastu tysięcy. Należy jednak wspomnieć, iż inwestycja ta wiąże się z wieloma korzyściami – z tego względu warto skorzystać z dofinansowania, zaciągnąć kredyt lub poprosić znajomych o pożyczkę. Przedsięwzięcie na pewno zwróci się w niedługim czasie.
Jakie zalety mają wspomniane wcześniej kolektory słoneczne? Otóż przede wszystkim są przyjazne dla środowiska. Korzystają z odnawialnego źródła energii, a więc śmiało można powiedzieć, że są przyszłością ludzkości – czymś, z czego na przestrzeni kilkuset lat w końcu będziemy zmuszeni korzystać. Po drugie – i najważniejsze – pozwalają nam w dobry sposób pozyskiwać energię grzewczą, a więc zaoszczędzić na rachunkach za gaz czy węgiel.
Inwestycja w kolektory słoneczne jest inwestycją jednorazową, która zwraca się wraz z upływem lat. W trakcie korzystania z takich solarów nie trzeba dokładać żadnych pieniędzy – czasem wystarczy jedynie zadbać o ich czystość. Kolektory słoneczne istnieją jednak nie tylko w dużej formie, czyli takiej instalowanej na dachach czy podwórzach. Mogą one przybrać również formę ładowarek solarnych – tymi można zasilać sprzęty elektryczne, takie jak komórki czy kamery. W ten sposób zyskujemy niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania, jednocześnie pozyskując możliwość zasilania mniejszych urządzeń, z których w końcu tak często korzystamy.
Kolektory
0%
Istnieje możliwość zadbania o środowisko, a jednocześnie zaoszczędzenia pieniędzy
Bez dofinansowania kolektory na chwilę obecną się nie opłaca. Niestety, może za parę lat będą tańsze i szybciej się będą wracać. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre regiony są słabo nasłonecznione i dopiero po kilkunastu latach się taka droga inwestycja może zwrócić – może.
super wpis
W zeszłym roku zakładałem w swoim domu. jestem ciekaw porównania rachunków po upływie 12 mcy. Przed ich zafundowałem dachowi czyszczenie i impregnacje. Teraz mam spokój na jakiś czas.
Zdecydowanie w aktualnej sytuacji fotowoltaika się opłaca. Jest dużo dofinansowań i koszt założenia instalacji jest niewielki w porównaniu do przyszłych zwrotów.