Osoby znające się na budownictwie przemysłowym jednoznacznie wskazują, że jeśli chodzi o płyty poliuretanowe i styropianowe, te pierwsze zdecydowanie przodują. Czym są płyty warstwowe, jakie są różnice między nimi i gdzie znajdują zastosowanie?
Gdzie wykorzystujemy płyty warstwowe?
Płyty warstwowe to lekkie płyty budowlane wykorzystywane głównie w budownictwie przemysłowym. W zakres budownictwa przemysłowego wchodzą wszelkiego rodzaju obiekty handlowe, sportowe, rolnicze a także hale magazynowe, produkcyjne i chłodnie. Dzięki wykorzystaniu lekkich płyt w ich budowie, możliwe jest stosunkowo szybkie ukończenie prac budowlanych, w przeciwieństwie do budynków mieszkalnych, które powstają z wykorzystaniem innych materiałów.
Rodzaje płyt warstwowych
Najpopularniejsze płyty warstwowe to bez wątpienia płyty poliuretanowe oraz płyty styropianowe. W obu przypadkach są to zarówno materiały budowlane, jak i materiały izolacyjne. Niestety, ich wydajność izolacyjna jest różna i tak aby uzyskać ten sam poziom termiczny, płyta styropianowa musi być nawet do 40% grubsza niż w przypadku płyt poliuretanowych. Zbytnia grubość płyty może być kłopotliwa podczas budowy, utrudnione może być łączenie płyt, a więc niewątpliwie punkt w tym przypadku zdobywają płyty z rdzeniem poliuretanowym.
Inna istotna różnica to stopień trwałości. Płyty styropianowe pochłaniają wilgoć, co wraz z upływem czasu oznacza ich niszczenie. Z kolei płyty poliuretanowe wilgoci nie pochłaniają, dzięki czemu mogą służyć nam zdecydowanie dłużej.
To, co przemawia na korzyść płyt styropianowych to niewątpliwie ich cena, która jest niższa niż płyt poliuretanowych.
Odpowiedz
0%
Pytanie
Które płyty wybrać - poliuretanowe czy styropianowe?
Dobry artykuł!Wile przydatnych informacji.Pozdrawiam
Nie ma się co oszukiwać, płyta styropianowa jeszcze długo będzie dla nas najlepsza. Jest najtańsza i zwyczajnie nie stać większości z nas na inne rozwiązania.
Super blog i bardzo przydatny wpis.
dobry artykuł